Koło historyczne

Do pracy koła historycznego w roku szk. 2006/2007 nakreśliłem następujące cele:

• Poznawanie historii Polski i powszechnej poprzez analizowanie wydarzeń, zjawisk w ujęciu problemowym i w sposób przekrojowy, np. przez pryzmat dokonań sławnych postaci, wybitnych jednostek, zjawisk historycznych w ujęciu chronologicznym, itp.

• Analizowanie problematyki historycznej w stopniu wykraczającym poza ramy nakreślone w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Realizacja tematyki wg szczególnych zainteresowań i upodobań uczniów a także związanej z aktualnymi rocznicami ważnych wydarzeń.

• Maksymalizacja osiągnięć dydaktycznych poprzez pracę z uczniami szczególnie zainteresowanymi historią, nastawionymi na osiąganie sukcesów. Przygotowanie uczniów do konkursów historycznych.

• Wzmacnianie poczucia własnej wartości poprzez poznawanie dziejów swojej Małej Ojczyzny (zasłużonych postaci związanych z miastem i regionem, pomników i zabytków, porównywania i wartościowania czynów i dokonań naszych przodków oraz wyciągania wniosków płynących z historii dla współczesnych i przyszłych pokoleń w myśl zasady – historia magistra vitae).

• Atrakcyjne metody i formy pracy z wykorzystaniem technologii komputerowej oraz stosowanie różnorodnych środków i metod dydaktycznych, w tym aktywizujących.

• Poznawanie historii na żywo poprzez odwiedzanie ciekawych pod względem historycznym miejsc, zabytków, spotkania i wywiady ze świadkami historii.

• Wzmacnianie szacunku dla pracy, dokonań i poświęcenia Polaków poprzez poznawanie i opiekę nad miejscami straceń patriotów, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę (pomnik rozstrzelanych lublinian na Kalinowszczyźnie obok Kirkutu, pomnik na cmentarzu przy ulicy Unickiej).

• Zapraszam wszystkich chętnych na zajęcia w każdy wtorek - sala 26, godz. 13,25 - 14,10 oraz 14,15 - 15,00
    Opiekun koła historycznego: mgr Janusz Zuń

W ubiegłym roku szkolnym zrealizowaliśmy nastepujące zadania:

• Rajd szlakiem walk żołnierzy gen. Kleeberga połączony z odwiedzinami w miejscu urodzin patrona szkoły H. Sienkiewicza w stulecie przyznania nagrody Nobla - Kock - Wola Gułowska - Wola Okrzejska - 12 X 2005

• Wycieczka na zabytkowy cmentarz przy ulicy Lipowej w Lublinie szlakiem znanych lublinian - 19 X 2005

• Wycieczka szlakiem wielokulturowej przeszłości Lublina i Lubelszczyzny - 23 XI 2005

• Lekcja historii z udziałem mjr w st. spocz. Stanisława Jachułkowskiego, który w ciekawy sposób opowiedział uczniom o walkach legionistów w czasie I wojny światowej, odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku oraz obronie Lwowa w 1939 roku - 2 XII 2005

• Konkurs - "Lublin - moje miasto" - 22 V 2006

• W tym roku szkolnym odbyły się:

• Rajd szlakiem oręża polskiego - Dęblin - 25 X 2006

• Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego - Warszawa - 7 III 2007