Koło teatralne "Iskierki"

Czy Wy wiecie, że w Szkole Podstawowej nr 10 pracuje koło teatralne Iskierki?
Otóż tak, od wielu lat uczniowie bardzo chętnie wcielają się w role bohaterów baśni i bajek.
Przygotowanie ludzi do twórczej aktywności to główne zadania współczesnej szkoły i systemu edukacji. Kształcenie twórczych ludzi powinno rozpoczynać się wcześnie – od pierwszych lat pobytu w szkole.
Głównym celem zajęć twórczych jest rozwijanie aktywnych postaw dzieci, postaw otwartych na własne aspiracje i potrzeby innych ludzi oraz pobudzanie aspiracji życiowych, dążenie do samorealizacji i wartości twórczej pracy.
Koło teatralne prowadzone jest zgodnie z programem, który opiera się na ideach:
  • Stymulowanie aktywności dziecka poprzez wzmacnianie w nim poczucia własnej wartości
  • Zaznajomienie ucznia z wartościowymi inscenizacjami i utworami literackimi
  • Kształtowanie i wzbogacanie osobowości dziecka
  • Zaspokajanie potrzeby twórczej aktywności
  • Rozwijane uzdolnień aktorskich

• W zajęciach uczestniczą uczniowie klas I - III oraz IV – VI dwa razy w tygodniu. Pracą nad teatrzykiem czuwają p. Jolanta Borek i p. Anna Stępniak. Przygotowaliśmy wiele przedstawień:
  • „Szewczyk Dratewka”
  • „Zaczarowana Fujarka”
  • „Ziemia oczekuje pomocy”
  • „Dobry uczynek skrzatów”
  • „Brzydkie Kaczątko”
  • „Dawne bale w karnawale”

• oraz imprez i uroczystości:
  • Misterium Wielkanocne

• Uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach wielokrotnie prezentowali swoje dokonania w naszej szkole i w środowisku lokalnym oraz zdobyli wiele osiągnięć:
  • Czterokrotny udział w Przeglądzie Teatrzyków Świetlicowych (2002r. – wyróżnienie, 2003r. – II miejsce, 2004r. – I miejsce za „Dobry uczynek Skrzatów”)
  • Wyróżnienie w XXX Turnieju Poezji Dziecięcej 2002r.
  • I miejsce w Turnieju Poezji Dziecięcej za „Kochajmy zwierzęta” 2006r.
  • Wyróżnienie za „Wyzwolenie ekspresji twórczej u dzieci” maj 2002r.
  • II miejsce w Czwartym Przeglądzie Teatrów Świetlicowych w ramach projektu edukacyjnego „W krainie bajki i baśni”
  • Zaprezentowaliśmy również wiele przedstawień w Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego i Domu Pomocy Społecznej „Kalina” – gdzie jesteśmy bardzo serdecznie i gorąco przyjmowani.
    Z przedstawieniem J. Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko” wybraliśmy się na „podbój regionu” i w ramach niespodzianki mikołajkowej odwiedziliśmy Dom Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Nasi widzowie – rówieśnicy i dzieci starsze były bardzo mile zaskoczone i prosiły o częstsze odwiedzanie. Pamiętamy tę prośbę i postaramy się spełnić ich marzenia.
    Poczynaniami swoich pociech-aktorów żywo interesują się rodzice. Pomagają przy tworzeniu scenografii, wykonywaniu strojów i rekwizytów do przedstawień. Zawsze zasiadają jako pierwsi widzowie wraz z całymi rodzinami.
    Aktualnie „Iskierki” przygotowują niespodziankę na „Dzień Otwartych Dni Szkoły”. Będzie to premierowe przedstawienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 14 marca o godz. 16. będzie ciekawie i z humorem!

Do zobaczenia!
    J. Borek i A. Stępniak

Wiosna to czas pracy, konkursów i podsumowań. Teatrzyk Iskierki również owocnie pracował:
  • W kwietniu podsumowaliśmy konkurs na najciekawszą kartę wielkanocną
  • W przedstawieniu pt. Na ratunek Ziemi (wspólnie z klasą II a) przypomnieliśmy wszystkim o szanowaniu naszej planety
  • Zwycięzcy konkursu plastycznego Czysty Świat zostali nagrodzeni niespodzianką i z uśmiechem obejrzeli wesołą inscenizację Idzie wiosna
  • Tradycyjnie już od lat nasz teatrzyk uczestniczył w Przeglądzie Teatrzyków Świetlicowych, który w tym roku odbył się 3 czerwca. W przedstawieniu Kapciuszek w humorystyczny sposób nasi aktorzy wcielili się w role bohaterów znanej bajki. Czekamy na werdykt jurorów
  • 10 czerwca 2006r. odwiedziliśmy dzieci z Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Teatrzyk Iskierki oraz Niebiańska Kapela i Rycerze z Ligi Baronów z okazji Dnia Dziecka pod opieką p. Dyrektora szkoły Jacka Misiuka, p. Eli Suskiej, p. Anny Stepniak i p. Jolanty Borek przygotowali i zaprezentowali wesołe inscenizacje dla swoich rówieśników z Domu Dziecka. W scenerii pięknego parku w pobliżu stawu i rechocących żab przedstawienie o "zakochanym bocianie" było trafione w dziesiątkę. Dużą atrakcją zarówno dla gospodarzy, jak i naszych "aktorów" były występy rycerzy w oryginalnych strojach, a szczególnie prezentowane XV wieczne walki
  • Po wspólnej zabawie przy muzyce i tańcach historycznych bardzo smakowała nam wyśmienita kiełbaska z grilla, gorący bigos i pyszna herbata z cytrynką. Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni ciepło pożegnani przez gospodarzy z Domu Dziecka wróciliśmy do szkoły. Dyrektor Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej podziękował nam za mile spędzony czas i zapraszał ponownie w odwiedziny. Postaramy się dotrzymać słowa i pojedziemy
    Teraz nasi aktorzy wraz z opiekunami życzą wszystkim widzom i ich rodzicom słonecznych i wspaniałych wakacji.

Informację przesłała pani Jolanta Borek